Predstavljanje četverogodišnjih i trogodišnjih programa u šk.god.2024./2025.
Svake se godine 8. rujna na lokalnoj i nacionalnoj razini širom svijeta organiziraju događanja koja prepoznaju i ističu važnost pismenosti za pojedince, obitelji i zajednice. Toga se dana odaje priznaje tisućama stručnjaka i dragovoljaca koji poučavaju i promiču čitanje i različite vrste pismenosti.
Političari i osobe koje odlučuju iznova promišljaju strategije i praksu koja pruža nadu osobama koje se upravo zbog nedostatka obrazovanja, vještina i znanja nalaze na rubu društva, uključujući i oko 860 milijuna odraslih osoba (dvije trećine od toga su žene) koje ne znaju čitati i pisati i više od 100 milijuna djece, većinom opet djevojčice, koja ne pohađaju školu.
Zašto 8. rujna ?
U rujnu 1966. u Teheranu je održana Svjetska konferencija ministara obrazovanja na temu iskorjenjivanja nepismenosti. Jedan od zaključaka tog skupa bio je da se 8. rujna, dan kada je spomenuta konferencija započela, proglasi Međunarodnim danom pismenosti. UNESCO je svečano započeo sa službenim obilježavanjem Međunarodnog dana pismenosti već sljedeće godine (8. rujna 1967.)
Međunarodni dan pismenosti 2010.
Snaga pismenosti žena ovogodišnja je tema Međunarodnog dana pismenosti, a nadovezuje se na prošlogodišnju Snaga pismenosti. Cilj je i dalje naglasiti osnažujuću ulogu koju pismenost može i mora imati u društvu, a posebno među ženama i to u cijelom svijetu. Ova je tema ujedno i dio UNESCO – ovog Desetljeća pismenosti koje traje od 2003. do 2012. godine. Prema UNESCO–ovim podatcima u svijetu je gotovo 780 milijuna odraslih ljudi nepismeno, a gotovo dvije trećine ukupnog broja su žene.
Tijekom posljednjeg popisa stanovništva u Hrvatskoj (2001.) prema podatcima Državnog zavoda za statistiku u Hrvatskoj je ukupno registrirano gotovo 70 tisuća nepismenih ljudi, a čak 82 % ukupnog broja čine žene. Zato je ove godine s pravom naglasak stavljen upravo na „snagu pismenosti žena“.
Pismenost mijenja život žena, ali i njihovih obitelji, zajednica i društva općenito. Stjecanjem pismenosti žene postaju ekonomski neovisnije te se aktivnije uključuju u društveni, politički i kulturni život. Svaka žena koja je pismena ostvarila je pobjedu nad siromaštvom! Stoga je najbolja poruka povodom Međunarodnog dana pismenosti ona generalnog tajnika UN-a: Jačajući pismenost žena, osnažujemo sve nas.